7. november // Værestedet // Foredrag: Ginas personlige historie om børnene i DR Congo

Info

Værestedet
Den 7. november kl. 13:30
Tilmelding ikke nødvendigt

Beskrivelse

DR Congo er verdens 9. fattigste land, på trods af stor naturlig rigdom med et frodigt klima og mange naturressourcer. Landets seneste 500-årige historie består af invasioner og udplyndring, konstante krige, en undertrykt befolkning og meget dårlig infrastruktur.

Børnene er de store tabere. Læringsfattigdommen er stor, sult og udnyttelse er dagligdag for tusindvis af børn. Og mange lever som gadebørn.

Foreningen Congos børn har skabt tæt kontakt til en gruppe gadebørn, der hver uge kommer på besøg hos foreningens lokale medlemmer i DR Congo. Foreningen har opkøbt en grund i hovedstaden Kinshasa, og de har lagt et depositum på grund nummer to og meget mere.

Gina Nzeba Tshiswaka Hagebro, stifter og forkvinde i föreningen, er selv født og opvokset i DR Congo. Ginas personlige historie, hendes engagement og netværk er en afgørende årsag til at vi på kort tid er nået så langt som vi er.

Kom og høre om Ginas personlige historie og foreningens arbejde.

Om foreningen

Congos Børn er en nyopstartet Ngo förening der blev stiftet i 2023.

Formålet for Congos Børn er at oprette et børnehjem med tilhørende skole, uddannelsesværksteder og landbrug. Et trygt sted, med omsorgsfulde og nærværende voksne. Et sted som disse børn kan kalde for deres hjem.

Sammen med vores søsterorganisation i DR Congo -VIGALEX, har vi til formål at yde støtte og hjælp til gadebørn i DR Congos hovedstad Kinshasa, så børnenes sikkerhed og trivsel øges.

Denne hjemmeside bruger cookies for at sikre dig den bedste oplevelse.